Helsingborgs äldsta auktionshus
Sälja på auktion
Vi säljer dina objekt via Auctionet.com vilket gör att de visas för besökare i hela Sverige och även internationellt.
Värdering av objekt
Vi utför hemvärdering av allt från enstaka objekt till hela hem och dödsbon. Inget uppdrag är för stort eller litet.
Pågående auktion
2044577. MATTA, Sarouk/Feraghan, semiantik, 365 x 265 cm, Iran, 1800/1900-tal.
- Utropspris
- 40000
- Aktuellt bud
- 15000
2039107. STAN WYS. Skulptur, patinerad brons på marmorsockel, signerad 2011, numrerad 1/8.
- Utropspris
- 30000
- Aktuellt bud
- 15000
2037572. ARMBANDSUR, Omega Constellation Automatic Chronometer, stål.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 8000
2043995. SKULPTUR, simhoppare, svetsad metall, samtida, märkt People Art Gallery Paris.
- Utropspris
- 20000
- Aktuellt bud
- 7500
2043590. SKRIVBORD "Uddebo", Svante Skogh, teak, 1950-tal.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 4700
2048385. ULLA PROCOPÉ. Matservis, 18 delar, "Valencia", Arabia, Finland.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 4700
2042060. GÖRAN WÄRFF. Ljuslykta, "Polar", rött underfångsglas, Kosta.
- Utropspris
- 4000
- Aktuellt bud
- 3950
2044552. DRAGSPEL, Scandalli, Italien.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 3832
3495849. VICKE LINDSTRAND. Lampfot, "Sjögräs", glas, Kosta, signerad.
- Utropspris
- 400
3505504. ARNE WALLSTEN. Havsutsikt, olja på duk, signerad.
- Utropspris
- 400
3503478. HOCKEYKLUBBA med signaturer, Svenska landslaget, VM, 1969.
- Utropspris
- 400
3504854. ÅKE LEXMON. "Stranden slutar aldrig", färglitografi, signerad 91, H.C.
- Utropspris
- 600
3504705. GUSTAF BÖRTNER. Trädgård med småbyggnader, olja på pannå, signerad Börtner.
- Utropspris
- 800
3504933. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Kustparti med båtar, olja på pannå, otydligt signerad.
- Utropspris
- 600
3501715. AXEL HAMBORN. Landsväg, olja på pannå, signerad Hamborn.
- Utropspris
- 600
3504167. DUBBELPADDEL, teak.
- Utropspris
- 800
3530227. BOKHYLLOR, teak, 2 sektioner, 1900-talets mitt.
- Utropspris
- 1500
- Aktuellt bud
- 1805
3510514. OIDENTIFIERAD KONSTNÄR. Vas, keramik, signerad Bosse.
- Utropspris
- 400
3510458. MATTA, orientalisk, 205 x 139 cm.
- Utropspris
- 800
3487546. ANDERS LINDBLAD. Komposition, akvarell, signerad 1981.
- Utropspris
- 400
3510270. BURKAR, 6 stycken, plast med hjärtan, 1970/1980-tal.
- Utropspris
- 600
3485636. FOLKE ERIKSSON. Kärleksstund, färglitografi, signerad.
- Utropspris
- 400
3490750. SNEAKERS, 1 par, skinn/textil, Roberto Cavalli, Italien.
- Utropspris
- 1500
3504064. BRÄNNVINSKARAFFER, 2 stycken, glas med målad dekor, bl. a. Holmegaard, Danmark.
- Utropspris
- 400
Om Helsingborgs Auktionskammare
Vi är Helsingborgs äldsta auktionshus och har varit verksamt sedan 1907. Vi använder oss av de modernaste verktygen och teknikerna för att du som kund skall kunna sälja dina objekt så smidigt som möjligt och till högsta möjliga pris.